Finspor, Spor Yapan Herkesin Yanında…

Koşullar ne olursa olsun, engeller ne kadar büyük olursa olsun, mücadeleyi bırakmayan, hayata sıkı sıkı sarılan tüm sporseverlerimizi içtenlikle destekliyoruz.

Özel Olimpiyatlar nedir?

Özel Olimpiyatlar, zihinsel engelli gençlere ve erişkinlere çeşitli spor dallarında eğitim ve yarışma olanağı sağlayan uluslararası bir spor programıdır.

1960'lı yıllarda eski ABD Başkanı John F. Kennedy'nin kız kardeşi Eunice Kennedy Shriver zihinsel engelli kardeşleri Rosemary'nin evin havuzunda oynarken daha mutlu ve hareketli olduğunu fark etti. Bu ona zihinsel engelli kişilerin spor yoluyla hayata daha kolay katılabileceği fikrini verdi ve bir yaz kampı uygulaması başlattı. Zihinsel engellilerin değişik spor ve fiziksel aktivitelerde yeteneklerini gösterebilmeleri için başlatılan bu yaz kampı, Özel Olimpiyatların (Special Olympics) çekirdeğini oluşturdu ve 1968 yılında Özel Olimpiyatlar resmen kuruldu.

Chicago'da yapılan ilk Özel Olimpiyat Yaz Oyunları'nda yaklaşık 1000 zihinsel engelli atlet, atletizm ve yüzme dallarında yarıştı. Özel Olimpiyatlar, bugün 160 ülkede, 1.5 milyon zihinsel engelli sporcusu, 250.000 antrenörü, 1 milyonu aşan izleyicisi, 3 milyon aile ferdi, 1 milyon gönüllü çalışanı, 5 milyondan fazla finansal destekçisi ile dünyanın en büyük amatör spor organizasyonu haline geldi.

Özel Olimpiyatlar Türkiye

Türkiye'de Özel Olimpiyat çalışmaları ilk olarak 1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ile Kennedy Vakfı arasında imzalanan anlaşma sonucu Türk Spastik Çocuklar Derneği'nde başlatıldı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Olimpiyat Komitesi tarafından tanınan ve desteklenen Özel Olimpiyatlar, Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu'nun resmi programı olarak da benimsendi.

2003 yılına gelindiğinde 45 ilimize ulaşılmış ve sporcu sayısı 5.000'e yükselmişti. Bu büyümenin gereği olarak 2002 yılında Dilek Sabancı'nın başkanlığında, Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan'ın onur üyeliğinde kurulan Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (ÖSSED) ile özerk bir statü kazanıldı.

Özel Olimpiyatlar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de devletin, kamu kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, gönüllülerin ve özel sektörün desteği ile başarı kazanıyor ve gelişiyor.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu, daha fazla spor dalında, daha geniş bir coğrafyada, daha çok sayıda zihinsel engelli kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Bu amaç doğrultusunda sporcuları eğitecek antrenörlere uygulamalı eğitim seminerleri, kendi bölgelerinde programı başlatıp uygulayacak gönüllü kişi ve kuruluşlara uygulamalı seminerler, konferanslar düzenliyor; bölgesel programlara yetki vererek bölgelerinde Özel Olimpiyatlar kurallarına uygun spor karşılaşmaları düzenlemelerini destekliyor.