Vücudunuza hangi spor uygun?   Hayatınız boyunca spor yapmaya devam edebilmek için, vücudunuzun her yönüyle seçtiğiniz spor dalına yeterli olduğundan emin olmanız gerekiyor.

 

 

 

 

 

Teknolojik gelişmelerin yanı sıra, sağlık bilincinin yükseldiği günümüzde spor yaralanmaları ile ilgili riskler, tıpkı diğer hastalıklarda olduğu gibi muayene ve testlerle belirleniyor. Elde edilen bilgi ve bulgularsa, en uygun önlemlerin alınmasını sağlıyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Spor Sağlığı Merkezi Başkanı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Taşer, spor yaralanmalarının çok büyük bir kısmının önlenebilir olduğunu belirtiyor.

Sorunlar Belirlenerek, Önlem Alınıyor

Yaralanmaların oluşması temelde iki nedene dayanıyor; kişiye ve çevreye bağlı nedenler. Kişilerin eklemlerinin özellikleri ve eklemlerin birbirine göre dizilimi, ayak taban yapısı, sağ/sol ve birbirine zıt çalışan kasların kuvvet dengesizlikleri, iyi çalışmayan denge sistemi, eklemlerdeki bozulmuş derin duyu, yorgunluğa neden olan düşük performans, kötü düşme tekniği, kişiye özel nedenlerden bazıları... Çevreye bağlı nedenler arasında ise şunlar sayılıyor; kişiye ve spor yapılan zemine uygun olmayan ayakkabı tercihi, spor yapılan zemin, yeterli koruyucu malzeme kullanmama... Eğer profesyonel bir sporcu söz konusu ise hakemin, rakibin ve seyircilerin tutumu da bu bağlamda önem kazanıyor. Konsantrasyon kaybıyla yapılan yanlış hareketler sakatlanmaya neden olabiliyor. Prof. Dr. Taşer, söz konusu sebeplerin değerlendirilmesiyle yaralanmaya meyilli sporcuların saptandığını belirterek, “Eğer sporcuların düzeltebileceğimiz sorunları varsa, bunları düzeltiyor ve takibini yapıyoruz. Aldığımız önlemler, sporcunun ilk veya ikincil yaralanmadan korunmasına ve spor hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamak açısından büyük önem taşıyor” diyor.